Co můžu se suchem udělat já?
Víte, jak každý apokalyptický film začíná stejnou scénou? Vědec v bílém plášti zjistí, že se blíží mega-tornádo a snaží se všechny varovat – z něj je ale střih na rodinku Novákových, která řeší rutinní prkotiny jako je neumyté nádobí, zatímco v pozadí se nenápadně klepe lísteček ve větříku. Novákovým je lísteček ukradený, ale divák už ví, že kdyby ty trubky dávaly větší pozor na lístečky, tak se dožijí konce filmu.
Dnes jsme všichni Novákovi. Řešíme prkotiny, jako co zase plácnul který Klaus a zatím se na nás řítí apokalypsa. Oproti tornádu s ní ale ještě můžeme něco udělat, ale většinu národa to nijak netrápí.
Můžu s tím něco udělat já sám a na zbytek národa se neohlížet? A tím nemyslím třídit odpad, ale skutečně udělat něco, čím situaci pomůžu i za dalších 1000 ignorujících spoluobčanů?
Zdroj: The New Yorker
Rozbitá krajina
Tučňáky už nezachráníme a oceán nevyčistím. Lokálně ale pořád můžu udělat něco, co bude mít reálný dopad. Pro klimatické změny má ČR ideální polohu – pokud je váš plán před změnami prchnout, tak brzy zjistíte, že už teď jste na správném místě. Problém je, že máme velmi důsledně rozbitou krajinu.
Věděli jste, že pod spoustou polí vedou odvodňovací trubky? Za komunistů měli za dešťů problém s příliš namočenými poli, tak prostě krajinu odvodnili trubkami. Pak měli problém s vylévajícími se potoky, tak je vybetonovali. Jejich problém to vyřešilo, ale nám tu teď začíná poušť.
Aby toho nebylo málo, tak pak přišli velkozemědělci a pro efektivnější hospodaření spojili malá pole do obrovských ploch, odstranili meze a nasadili pesticidy. To zrovna nepomohlo.
Co s tím?
Zdroj: intersucho.cz
Zalesníme pole!
Můj první nápad byl začít nakupovat pruhy pozemků v polích a zalesňovat je. Orná půda se prodává kolem 20Kč/m², takže 8000m² koupíte levněji, než parkovací místo v Praze. Pruh lesíku rozbije jednolitost, zpomalí erozi, pomůže zadržet vodu a dá šanci i nějakému zajíci.
Mimochodem: zajíčci jsou mi celkem ukradení a nejlepší zajíc je se zelím. Tohle není o sluníčkové pomoci přírodě, ale čistě sobeckém cíli – zachovat si životní úroveň a nemuset nakupovat potraviny ze zahraničí za plat z ekonomiky zamrzlé ve 20. století. Cesta k tomu ale vede mimo jiné přes zajíčky.
Zkusil jsem zalesňovací nápad bez většího promýšlení vypustit na Twitter a odezva byla mnohem větší, než jsem čekal. Během víkendu z plodné diskuze vyplynulo několik zajímavých věcí:
- Nejsem zdaleka jediný, koho tento problém trápí a kdo by s tím chtěl něco dělat. Bohužel ale prakticky všichni končíme maximálně u občasného třídění odpadu a nevíme co dál.
- Je tu spousta extrémně schopných lidí, kteří už dávno něco dělají. Občas jsem zahlédl nějaký titulek v novinách, ale vůbec jsem netušil, jak velkých změn dosáhli.
- Stát má v tomto trochu konflikt zájmů, ale přesto existují dotační programy pro obce, které prakticky žádná nevyužívá. Neberou to jako aktuální problém a hlavně nikdo kolem nich to také neřeší, tak proč by měli oni, když je teď potřeba vydláždit náměstí.
Když si koupím pozemek vedený jako orná půda, můžu si tam vysázet lesík?
— Petr Soukup (@petrsoukup) April 26, 2019
Když se do toho nechce zemědělcům, tak bychom mohli použít svoje ajťácké platy na něco jiného než Apple hračky a za 30Kč/metr tomu zalesnění trochu pomoci.
Organizovaně!
Jako správný ajťák nechci vymýšlet kolo a raději navážu na to, co už vymysleli chytřejší lidi než já. To v tomhle případě není těžké, protože nemám ponětí o ekologii ani o státní správě. Nebudu se tedy po hlavě pouštět hned do sázení stromů a nejdřív raději podpořím, co už tu existuje.
Z diskuze na Twitteru vznikl koncept projektu, který by mohl pomoct. Říkejme mu pracovně třeba suchobijci.cz
Problém 1: Inspirace
Vznikají různé zajímavé projekty jako třeba mokřad u Čechovic, kde nedávno z vysušených polí vytvořili mokřad a vylepšili si svoje mikroklima. Dostalo to článek v novinách dodatečně a tím to hasne. Tento projekt měl štěstí na skvělé lidi, ale kolik podobných projektů skončí třeba už na papíře, protože jim něco chybělo? Kolik podobných projektů ani nevznikne, protože nikdo místní netušil, že je to vůbec možné?
Napadlo mě proto vytvořit web suchobijci.cz. Shromažďoval by projekty (a lidi) bojující se suchem a plnil by několik účelů. Pokud vaše obec nedělá se suchem nic, tak by vám to dalo možnost jednoduše starostovi ukázat sbírku příkladů, jak si s tím poradili jinde. Mnohem lepší než „děláte něco proti suchu?“ je totiž přijít rovnou s „v Malé Lhotě vysadili kolem vesnice stromy a opravili potok, co kdybychom udělali něco podobného?“
_Zdroj: iDnes.cz_
Problém 2: Roztříštěnost
Při velmi zběžném průzkumu jsem našel několik spolků, které se zabývají specificky výsadbou stromů, ale pochybuji, že o sobě navzájem ví. Je samozřejmě skvělé, že se o to zajímá tolik lidí, ale kolik problémů asi každý řešil od nuly, přestože že už řešení jiný spolek zná.
Suchobijci.cz by tak mohli mít sekci s rozcestníkem spolků – aby bylo jednodušší zjistit, ke komu ve vašem okolí se můžete přidat a pomoct nebo koho na druhém konci republiky se zeptat, jak správně podat žádost o změnu územního plánu.
Problém 3: Politika
Největší změnu samozřejmě může udělat jen stát, ale na ten bych raději nečekal. Máme ale šanci podpořit politiky, kteří to myslí vážně nebo odměnit ty, kteří už dávno na suchu pracují. Kdyby na suchobijcích byla u projektu nálepka, která strana (respektive politik) se zasloužila o jeho realizaci, tak je to pro mě lepší doporučení jak volební kalkulačka.
Výkřiky o migrantech jsou totiž jen marketing, ale sucho bude je seriózní problém.
Problém 4: Zapojení se
Osobně si nemyslím, že jako pražský ajťák bych byl nějakou velkou pomocí při vysazování stromků. Jako přeplacený pražský ajťák ale mám možnost na takovou věc přispět finančně. Jenže kam? Třeba na zmíněný mokřad u Čechovic bych hned přispěl, ale poprvé jsem o něm slyšel tři roky po jeho dokončení.
Suchobijci.cz by tak mohli shromažďovat informace, které projekty aktuálně shání peníze a kam jim přispět přímo. Případně bychom třeba mohli nějakému projektu teprve na papíře pomoct udělat kampaň na startovac.cz apod. Asi nebudu jediný, kdo by nejraději jen vytáhl kreditku a dál to nechal na odbornících.
Problém 5: Školní šuplíky
V rámci vysokých škol vzniká spousta podobných projektů jako diplomové práce. Drtivá většina ale skončí v šuplíku a zůstanou teorie. Neočekávám, že každý projekt je realizovatelný, ale určitě je škoda nechat je jen v šuplících.
Pokud by na suchobijcích dostali nějaké jednoduché promo, třeba by se projektem někdo inspiroval a navázal na něj.
RFC (Request for Comments)
Celý tenhle projekt byl ještě předevčírem jen „nápad ze sprchy“ a teď je ve fázi velmi hrubého konceptu bez pořádného výzkumu. Protože to není komerční projekt, tak kolem toho nemusím dělat tajnosti a můžu vás rovnou poprosit o radu.
Dává to smysl? Máte lepší nápad? A nebo úplně nejlépe – neexistuje už něco takového, abych mohl jen nastavit trvalý příkaz a mít to bez práce?
Každopádně ale musíme začít NĚCO dělat nebo takhle nebude vypadat jen Morava:
Posted by Filip Filips on Monday, March 25, 2019