EET pro eshopy je postavené na hlavu
Když se o EET začínalo mluvit, mělo být nástrojem na zkrocení daňových úniků u hotovostních plateb. Nechme stranou, jestli těch pár destítek milionů je skutečně to hlavní, co by se mělo celý rok řešit a podívejme se, do jak absurdního stavu se dostalo.
! 27. 9. 2016: Aktualizace
Pokud se chcete nad EET bulvárně rozčilovat, s klidem čtěte dál. Článek nicméně obsahuje nepřesnosti, protože si různé zdroje odporují. Díky vyjádření ministra financí je v tom ale hned jasněji.
Článek se shrnutými fakty k aktuální podobě EET v eshopech najdete zde
Tento článek nechám jak je, protože by jinak ztrácely smysl komentáře k němu. Pointa platí pořád stejně, ale některé detaily EET jsou tu uvedeny chybně.
Legislativa
Původní myšlenka byla, že se každá účtenka bude evidovat, aby se nemohly krátit daně. Kdo na to nemá vybavení, může hlášení provádět přes tablet nebo mobil - má to spoustu vad, ale myšlenka je to asi záslužná. Jak to vypadá dnes?
Zákon o EET je poměrně neurčitý, takže k němu musely ještě vzniknout metodické pokyny. Ani ty nejsou úplně jasné, takže podnikatel.cz může každý den vydávat nový článek o EET a pořád mu ještě nedošla témata.
EET v eshopech
EET sice prapůvodně cílilo na restaurace, ale v aktuálním výkladu postihuje třeba i eshopy. Možná byste čekali, že jde o osobní odběry a platby v hotovosti, kde by to skoro dávalo smysl, ale záběr je mnohem širší.
Platba převodem na účet
Objednávky zaplacené předem na účet pod EET nespadají, protože je platba už evidovaná na bankovním účtu.
Platba na dobírku hotově/kartou řidiči
Dobírka původně měla pod EET spadat, následně dostala vyjímku a teď už je na etrzby.cz zase uvedeno, že pod EET spadá. Záleží ale koho se zrovna zeptáte a při spuštění v březnu to může být zase jinak.
Platba kartou
Platba kartou pod EET spadá. Sice jsou platby kartou stejně připsané na účet, ale z nějakého tajemného důvodu musí být v EET evidované.
Platba kartou přes prostředníka PayPal, GoPay, ...
Spadají pod EET. Sice je platba evidovaná nejen na vašem účtě, ale ještě u prostředníka a stejně z nějakého důvodu patří pod EET. To není moje dedukce, ale v metodických pokynech je PayPal a další služby přímo vyjmenován. Zkrátka pokud jste prodejcem a zákazník platí kartou, tak musí být EET.
Změna procesů
V eshopech taková povinnost zamíchá například procesy. Teď to může fungovat tak, že zákazník v neděli zaplatí objednávku a eshop mu ji v pondělí zabalí, přiloží fakturu a pošle. S EET ale musí probíhat proces jinak - zákazník musí hned po platbě obdržet zálohovou fakturu a účtenku aby bylo co nahlásit do EET. Pokud pak v pondělí dojde k nějaké změně objednávky (výměna za dostupnější položku, upsell, ...), tak se musí provést opravné hlášení atd.
Jednoduchá transakce "zaplatíš, dostaneš zboží s dokladem" se najednou dost komplikuje. Velké eshopy to až tolik netrápí, ale pro malé to může být zásadní problém.
Náročnost implementace
Představte si, že třeba děláte konzultace a rozhodnete se svépomocí napsat knížku. Napíšete ji, zařídíte si vytisknutí a během hodinky spíchnete jednoduchý web na prodej s jednoduchým PayPal platebním tlačítkem. Živnosťák už máte, takže legislativně není potřeba nic řešit - prostě ke každé objednávce přibalíte fakturu.
S EET se ale situace dost zásadně komplikuje. Původně stačila primitivní HTML stránka s platebním tlačítkem, ale najednou potřebujete mít celý backend, který bude vystavovat zálohové doklady a odesílat (ne zrovna jednoduše) data finančímu úřadu.
EET aplikace pro tablet/telefon je v tomhle případě úplně k ničemu. Narozdíl od kamenného obchodu totiž zákazník a prodejce nejsou v obchodě zároveň, ale zákazník přesto musí dostat účtenku okamžitě. Komplikované implementaci se tak nevyhnete.
Na prodej knížky se tak buď raději vykašlete nebo bude složitě hledat nějaké nakladatelství, které legislativu vyřeší místo vás. Případně se vykašlete na nějaké doklady a budete raději prodávat načerno.
Aplikace třetích stran
Normálně by se tím otevřel prostor pro řešení třetích stran, které by vydělávaly miliony na řešení šílené byrokracie. V tomhle případě to ale není tak jednoduché. Je například nutné pravidelně žádat o nový certifikát pro komunikaci (EDIT: jednou za tři roky pro každý certifikát). To se provádí přes šílené rozhraní finančního úřadu a pro ověření se používá datová schránka.
Pro automatizaci byste tak museli někomu dát údaje ke své datové schránce a to je zhruba stejné, jako byste mu vypsali bianco směnku.
Řešení?
Řešení pro malé eshopy je poměrně jednoduché - zruší osobní odběry, online platby i dobírky a doufat, že pod EET nazačnou spadata i platby převodem. U našich eshopů budeme EET integrovat do systému, ale už teď víme o klientech, kteří eshop raději zruší, než by se tím zabývali - byl pro ně třeba jen hobby a nemají zapotřebí být neustále v pozoru, jak se zase změní pravidla.
Gratuluji Andrejovi, udělali jsme skutečně krok vpřed. Zatímco v civilizovancýh zemích se podporují platby kartou, protože jsou snadno kontrolovatelné, tak my jdeme cestou vyšší byrokracie. Finančímu úřadu se zřejmě lépe pracuje, když musí kontrolovat jen pár velkých firem a ne spoustu živnostníků.
EDIT: Článek původně obsahoval informaci, že dobírka pod EET nespadá. To už ale zase neplatí, takže jsem ho podle toho upravil, ať nešířím staré informace.
EDIT 2: Přišla mi spousta reakcí (díky!) včetně upřesnění dobírek. Jenže sice odkazují věrohodné zdroje, ale navzájem si odporují. Zatím vycházím z informace na etrzby.cz, kde jsou dobírky pod EET bez vyjímky. Pokud se někomu podaří získat oficiální informaci, že je to jinak, má u mě pivo. Není to paráda, jak složité je získat informace o zákonu, který tak zásadně ovlivní podnikání?