Důležité novinky v DPH 2013
Od Nového roku platí několik podstatných novinek v DPH a nejedná se jen o změnu sazeb.
Změny sazeb DPH 2013
Nejznámější změnou je posunutí sazeb. Snížená sazba se mění z 14% na 15% a běžná z 20% na 21%. Ale pozor - nestačí jen změnit sazby, protože některé produkty se navíc přesouvají mezi sazbami (takže z 14 na 21%). Jde například o pleny a zdravotnické prostředky. Přesný výklad najdete na MFČR.Ani změnou sazeb ale ještě nemáte úplně vyhráno. Drobínek komplikované je to i s přechodem mezi novou sazbou a starou. Například když zákazník učiní objednávku v prosinci, ale zboží expedujete v lednu. Nebo ještě lépe za něj zaplatí v prosinci. Je tu více možností jak to řešit, ale eshopům bych doporučil dávat vše s 21% sazbou, protože stát se nikdy nezlobí, když dostane DPH vyšší.
Zrada je ale u dobropisů. Pokud jste prodali před Vánoci zboží normálně s 20% sazbou a zákazník ho teď vrací, budete vystavovat dobropis (opravný daňový doklad). Na tom ale bude sazba 20%, přestože nyní už platí 21%. Ono je to logické, protože jinak by stát prodělal 1%, přestože k žádnému obchodu nedošlo. Jenže pokud dobropis vystavujete ručně, tak vás třeba nemusí napadnout vypisovat tam starou sazbu. V účetních programech by to neměl být problém, protože tam obvykle vyplňujete, k jaké faktuře dobropis patří.
Nespolehlivý plátce DPH
Od ledna se zavádí dosti kontroverzní zákon. Finanční úřad má veřejně přístupnou "černou listinu" nespolehlivých plátců. Když se na ní firma dostane, tak na ní bude platit několik ošklivých omezení. Zrada je v tom, že budou platit i na její odběratele.Například nakoupíte od dodavatele zboží za 121 000 Kč vč. DPH. Z toho si 21 000 normálně odečtete od daňového základu. Jenže dodavatel patří mezi nespolehlivé plátce a daň státu nezaplatí. Ten se s tím ale nebude mazat a naúčtuje ji vám. Nákup zboží tak ve výsledku bude stát třeba 142 000 Kč.
Je to celkem tvrdé opatření, ale troufnu si tvrdit, že bude hezky fungovat. Velmi rychle se totiž určitě integruje do účetních systémů. Představte si, že pak zadáváte fakturu dodavatele do účetnictví a to na vás začne křičet, že je na seznamu nespolehlivých plátců (už teď třeba Pohoda umí kontrolovat firmy online přes ARES a tato informace je tam také). Budete od takového dodavatele znovu něco kupovat, když riskujete výrazné prodražení? Troufne si dodavatel dostat se na takový seznam?
// UPDATE: vyřešeno! Čtěte zde.
DPH ze zálohy
Před 1. 1. 2013 jste při přijetí zálohové platby mohli DPH odvést až v okamžiku plnění, ale nově se odvádí už ze zálohy. Velmi pravděpodobně to tak ale děláte už teď. Jediný u koho jsem to viděl jinak byl Mall, který takto šetřil na dárkových poukazech. Zákon je cílený na situace, kdy v lednu zaplatíte 500 000 zálohu na opravu domu, ale realizuje se až v prosinci.Pokud přijmete platbu za zboží předem v pondělí a odešlete ho v úterý, tak bych se s tím ani netrápil. Stát dostane peníze úplně stejně, jen je o papír méně a nikdo to neřeší. Vždycky lze říct, že za 24 hodin jste platbu ještě nestihli zpracovat a pak už to ani nemělo význam.
Zdaňovací období
Mění se také zdaňovací období. Do teď to fungovalo tak, že po registraci k plátcovství jste byli automaticky čtvrletními plátci. Nyní se nám to komplikuje na tři situace:- Kdo byl čtvrletním plátce před 31. 12. 2011, tak nic neřeší
- Kdo se stal (čtvrletním) plátcem mezi 1. 1. 2012 a 31. 12. 2012, musí úřadu oznámit, že chce být dále čtvrtletním, jinak se stává měsíčním
- Kdo se stane plátcem později jak 1. 1. 2013, je automaticky měsíčním plátcem.
Do konce ledna si ale může zažádat o změnu na čtvrtletního plátce
A další...
Kromě zmiňovaného se mění i další drobnosti. Mění se čísla účtů, adresy pro posílání přiznání, zjednodušený daňový doklad se více zjednodušuje a tak dále. Určitě to konzultujte se svojí účetní nebo alespoň na výborném webu JakPodnikat.cz. A neberte mě úplně doslovně - já nejsem účetní. Jen se vám snažím poradit, na co si dát pozor a co prozkoumat.Daním zdar!