Všechny vás nahradí inteligentní stroj
Pokud máte mladšího sourozence, který si teprve vybírá směr svého vzdělání, měli byste ho důrazně varovat. Trh práce totiž projde v příštích letech výraznou změnou, přestože to teď tak možná ještě nevypadá. Některá odvětví zcela zaniknou, z jiných bude rarita.
Všimli jste si, jak v poslední době slyšíte pořád o autech bez řidiče nebo o počítačích, co "sní" nebo komunikují jako člověk? Tak to je jenom špička ledovce. Už to dávno není sci-fi nebo hračka s několika prototypy. Během pár let tohle odvětví zažije boom a zásadně změní společnost. Je to za dveřmi a přitom pořád všichni předstíráme, že to je pohádka, která se bude týkat až dalších generací.
Robotika nebo umělá inteligence je dnes v podobném stavu jako první domácí počítače. Byly drahé, poměrně vzácné a ne až tolik užitečné. Stačilo ale pár let a najednou byly všude, připravily spoustu lidí o práci (spoustu jiné vytvořily), ale posunuly svět o 100 let dopředu během několika let.
Řidiči
Dnes se třeba auta bez řidiče ve velkém testují a Uber už zkouší první prototyp, aby v příštích letech zcela nahradil řidiče ve své "taxi" službě a vyřešil tím svůj největší problém - zaměstnance. To je pořád jen plán, ale ve skutečnosti se podobné případy dějí už teď.Třeba metro v některých městech už řidiče nemá (Londýn už od 1967!). Technologie tu je už dávno, ale ještě se to nerozšířilo všude, protože to bylo drahé a hlavně s tím byla spojena nedůvěra. Jakmile ale na ulici začnete potkávat auta bez řidičů, tak najednou působí až absurdně, že metro řidiče pořád má. Pak se automatizace může rovnou rozšiřovat do vlaků, tramvají nebo autobusů.
Nemusíme tak hned všude mít auta bez řidičů, ale díky jejich pokrokům se najednou můžou prosazovat jednodušší verze stejné technologie, které tu jsou už delší dobu.
Skladníci
Například Amazon měl problémy se zaměstnanci ve skladech. Moc se s nimi nemazal, takže mu začali stávkovat. Co udělal? Nahradil je roboty. Místo ještěrek mu jezdí po skladu malý robůtci, kteří vozí krabice tam a zpět. Výrazně klesla chybovost, stoupla kapacita skladu (potřebuje menší uličky) a roboti na rozdíl od zaměstnanců neodmlouvají.Robot dostane instrukci o objednávce, posbírá její položky po skladu a přiveze je k zabalení. Zní to jako sci-fi? Amazon to ve velkém používal už v roce 2011. Dnes si to samé můžete poměrně levně pořídit i do svého skladu.
Na videu je mimochodem krásně vidět, že zbývající zaměstnanci dělají tak rutinní úkoly, že jsou dnes už také nahraditelní. V roce 2011 například zaměstnanci dělali ručně inventuru. Dnes už jsou bez práce - ve skladu každý večer startují drony, které zvládnou udělat inventuru celého skladu během půl hodiny.
Číšníci, ošetřovatelé, uklízečky, ...
Stejný osud čeká spoustu profesí. Po stránce software už je dnes technologie dostatečně daleko. Čeká už jen aby ji dohnal hardware, který je pořád moc drahý. Jakmile se dostane cena robota schopného nahradit zaměstnance McDonald pod 100 000 Kč, tak budou tyhle podniky plně automatizované.Protože ale zaměstnanci začali stávkovat a požadují zvýšení mzdy, tak vývoj uspíšili a jejich první náhrada už je na světě.
Novináři, reportéři
Novinařina vypadá výrazně kreativněji než balení objednávek, ale automatizace se jí také nevyhne. Už od roku 2012 můžete v anglicky psaném tisku číst sportovní články, které psal robot. Zpracují záznam zápasu, analyzují, porovnají s dřívějšími zápasy, proloží pár zajímavostmi ze života týmu a za pár sekund je na světě lepší článek, než by živý reportér tvořil hodinu.I klasické zprávy ale už píší roboti. Pokud se na světě stane něco zajímavého, tak na velkých webech je o tom krátký článek během minuty. Robot ho totiž vytvořil dříve, než živý novinář událost vůbec zaregistroval. Opět žádná novinka - v ostrém provozu v každých pořádných novinách už v roce 2014.
Podobný osud čeká překladatelé. Nakoupit na německém webu, aniž byste uměli slovo německy není vůbec problém. A to je jen začátek - technologie půjde pořád dopředu.
Umělci
Zdálo by se, že herci jsou nenahraditelní. V dnešních filmech už ale nepoznáte, které scény jsou točené s hercem a kde ho jen nakreslili počítačem, protože to bylo levnější, než řešit kaskadéra.Počítačem tvořená hudba už tu je dlouho a dnes už nejde jen o elektronické šílenosti, ale výtvory skutečně nerozeznatelné (alespoň pro laika) od profesionální tvorby. V Japonsku se s tím už vůbec nemažou a místo Superstar mají rovnou elektronické hvězdy, které v pohodě zvládají i živé koncerty - už do roku 2007. Ve videu si doporučuju všimnout naprosté nadšení publika, které vůbec netrápí, že se dívají na "hologram".
Vědci, spisovatelé
To samé platí i o vědcích a spisovatelích. Pořád tu budou vědci, kteří dělají skutečné objevy. Rutinní průměrní vědci, kteří jen zpracovávají data a publikují články jsou ale také odsouzeni k zániku.Už v roce 2012 například Phillip Parker vytvořil algoritmus, který generoval odborné knížky na požádání. Například vás zajímá nějaká vzácná choroba, tak program vezme všechny dostupné zmínky, zpracuje je dohromady, vyvodí i vlastní závěry a vytvoří ucelenou knihu. To celé rychleji, než byste si stihli udělat kafe.
Programátoři
Čekali byste, že jediná bezpečná profese je programovat podobné roboty? Ne tak úplně.Naprogramovat roboty v Amazonu, aby po skladu jezdili efektivně je skutečný oříšek. Je tam spousta faktorů, složité matematické problémy atd. Víte, kdo jim plánování tras naprogramoval? Nikdo. Naučili se to sami v praxi. Prostě jezdili, učili se co je efektivní a co ne a postupně přišli na nejlepší způsob.
Zní to jako sci-fi, že se stroj může něco naučit sám? Vzpomeňte si na to, až pojedete ve výtahu třeba v obchodním centru. Také ho nikdo neučil, kdy má přeskočit patro nebo komu na zavolání přijet jako první - naučil se to časem sám.
Za pár let...
Vyjmenoval jsem tu pár profesí, ale tahle předpověď jde snadno zobecnit. Jste v tom co děláte průměrní či podprůměrní? Nahradí vás stroj. Děláte každý den stejnou rutinní práci? Nahradí vás stroj během pěti let.Tahle změna je teď nenápadná, ale půjde rychle. Například na telefonní operátorky nebo obsluhu v McDonaldu se budeme dívat podobně jako dnes na telefonní spojovatelky.
V budoucnu úplně vymizí zaměstnání, kam stačí přijít v 7:00, dělat úkony dle rozkazů a v 17:00 odejít. Inteligentní stroj totiž dokáže dělat to samé levněji a navíc není omezen pracovní dobou. Jedinou šancí tak je dělat něco unikátního nebo zkrátka vynikat.
Nástup aut bez řidičů totiž neznamená, že úplně zmizí profesionální řidiči. Zmizí ale ti průměrní a nezajímaví. Dál tu budou nejspíš řidiči limuzín nebo třeba sympatičtí řidiči, kteří mají své věrné zákazníky. Na místě tuctového taxikáře bych ale už do nového auta neinvestoval.