Zálohované připojení k internetu

Posted 03. 04. 2012 / By Petr Soukup / Eshop

Náš geniální nejlepší na světě systém má jednu zásadní slabinu - když nejde internet, nejde nic. U kočárků jsme do dotáhli tak daleko, že jim přes internet kromě skladů, pokladen, expedice, reklamací atd fungují i telefony. Takže když vypadne internet, tak si můžou dát nohy nahoru a neudělají vůbec nic.

V ostatních firmách je výpadek internetu spíš teoretická možnost a nemá ani moc smysl to řešit. Když vypadne, tak stejně za pár minut zase naskočí a další 2-3 měsíce se to opakovat nebude. Kočárky jsou v tomhle ale trochu smolaři. Asi dva roky zpátky, když jsme jim tam zaváděli online pokladní systém, tak jsme se shodli, že výpadky řešit nebudeme, protože se to stejně skoro vůbec nestává. Když internet vypadne, tak prostě budou chvilku psát účtenky ručně a ono se to těch pár minut nezblázní. Hned první den po zavedení auto nevytočilo zatáčku a smetlo O2 ústřednu, takže pár dní nešel internet, než ji zase poskládali dohromady.

Ani později to ale nebylo lepší. Během týdne internet vypadával i několikrát, takže jsme tam nakonec pořídili ještě připojení přes místního poskytovatele wi-fi. Pod stolem jednoho z operátorů byly oba modemy, barevné síťové kabely s popisky ve stylu:

Ahoj! Já jsem kabel od wifi. Když nejde internet, vypoj kamaráda "ADSL" z internetové díry a zapoj tam mě!
Stačilo doplnit popisky pro blbce, pár veselých obrázků a ženské ve skladu se naučily opravovat výpadky internetu. Kromě výpadků ale také zcela pravidelně odcházely i modemy. Přepěťové ochrany, kvalitní zařízení, ... všechno marné. Kočárky všechno do dvou měsíců odvařily. Došli jsme pak k řešení, že měli ve skříňce předkonfigurované náhradní modemy. Když pak vypadnul internet, na modemu byly nalepené instrukce ve stylu:

  • zkus zapojít wifi kamaráda!
  • restartuj mě
  • restartuj mě ještě jednou
  • dej si kafe a zkus to znovu
  • vyměň mě za kamaráda ze skříně. Pápáá!
Po vyladění všech popisků to fungovalo, ale asi je vám jasné, že to není úplně ideální řešení. V nové hale jsem se do toho konečně opřel a provedl to jak se patří. Jaké jsou možnosti?

ADSL zálohované přes 3G

Kromě obyčejného ADSL modemu si můžete koupit modem obsahující rovnou i 3G modul. Třeba tento: http://www.czc.cz/d-link-dva-g3671b/89231/produkt

Vyplatí se pořídit si ADSL od O2, protože k němu si můžete rovnou přikoupit 3G internet za asi 200Kč měsíčně. Máte pak připojení přes ADSL, ale v modemu je zapíchnutý v USB je ještě 3G modem. Když vypadne ADSL, tak se to samo přepne na 3G a pokud jste v nějakém větším městě, tak výpadek skoro ani nepoznáte.

U kočárků byl ale problém, že jsou 30km od Prahy (takže na konci světa) a ADSL tam sviští závratnými 2Mbps. Když si připlatíte 1000Kč, tak to vytáhnou až na 3,5Mbps! To je pro firmu o 15ti pracovních stanicích trochu málo. Zálohování přes 3G tam taky nejde, protože na vesnici jste rádi, že si z mobilu přečtete email.

Wifi zálohované přes wifi zálohované přes ADSL

Místo ADSL jsem proto oslovil místní poskytovatele wifi a internet realizoval přes ně. Wifi je ale nespolehlivé samo o sobě, takže jsem radši rovnou objednal dva. Jeden místní a druhý připojený přes pole z vedlejší vesnice. Zase jsme ale u problému přepojování kabelů.

Chvilku jsem googlil a našel jsem úplně geniální zařízení - TP-Link TL-R470T+ (cca 800Kč)

Není to obyčejný router, ale multiwan router. Do klasického routeru zapojíte jeden kabel s internetem a on to rozdělí mezi vaše počítače. Do tohoto zapojíte až 4 internety a router si je sám spravuje. Primárně je určený na balancování - když máte několik počítačů a 4 pomalé linky, tak počítače zapojíte do jedné sítě a router se sám rozhodne, který počítač bude používat kterou venkovní linku. To je sice pěkná funkce, ale proto jsem ho nekupoval, takže jsem ani nezkoumal jak to funguje a jestli vůbec.

Pro mě je hlavní, že kromě balancování umí mezi linkami přepínat, pokud nějaká vypadne. Aktuálně v něm jsou zapojené dva kabely od zařízení na střeše a přepínání funguje na jedničku. Zapnul jsem na počítači stahování, vytáhnul jeden kabel internetu, vrátil, vytáhnul druhý, vrátil. Počítač to ani nepoznal a stahování běželo bez výpadku dál.

Stejného efektu bych určitě dosáhnul i s nějakým lokálním serverem nebo Microtikem, ale to je moc velký kanón. Na téhle krabičce se mi hrozně líbí, že stojí jen 800Kč, funguje na jedničku a přitom je velmi jednoduché uvést ji do provozu. Pokud se vám podařilo nastavit si doma obyčejný router, určitě zvládnete i tenhle přepínací.

Není lepší vyřešit nutnost internetu?

Asi vás napadlo, že místo složitého řešení přepínání internetu bychom se možná měli zamyslet nad nutností internetového připojení. Jenže ono to není tak jednoduché. Samozřejmě jsme zvažovali, že by kočárky měli nějaký lokální server a internet by je nemusel trápit. Jenomže potom dochází k rozpůlení dat. Jeden server musí být v datacentru a druhý na prodejně. A servery nejsou nejlevnější. Hlavně bychom ale museli vyřešit synchronizaci dat mezi internetovým serverem a tím lokálním. Aby to bylo ještě zábavnější, tak kočárky mají o 200 metrů vedle druhou prodejnu, která potřebuje mít co nejaktuálnější data - takže třetí server. A to nemluvím o aktualizacích, servisu serveru a podobně.

Určitě by to nějak šlo vyřešit. Jenomže než abychom to řešili, tak se radši koupí za 800Kč přepínací krabička, zaplatí se za 500Kč měsíčně sekundární internet a problém je vyřešen bez dalších starostí a mnohem levněji.

 



O blogu
Blog o provozování eshopů a technologickém zázemí.
Aktuálně řeším hlavně cloud, bezpečnost a optimalizaci rychlosti.

Rozjíždím službu pro propojení eshopů s dodavateli.