Nechte si zaplatit!

Posted 12. 02. 2013 / By Petr Soukup / podnikání

Stále víc mě rozčiluje, jak si lidi nechtějí nechat zaplatit. Speciálně tím myslím vývojáře, kteří vyrobí něco super, nabídnou to světu, ale já jim to můžu akorát závidět, protože moje peníze nechtějí.

Souki ve světě opensource

Opensource eshopy nemám rád, protože všechny se kterými jsem se dostal do styku byly naprosto šílené. Neznamená to ale, že jiné otevřené projekty bych taky zavrhoval. Přecijen nám servery běží na linuxu a PHP.

Bohužel se ale neúčastním nijak aktivně. Když použiju nějaký webový opensource (Nette, dibi, Twig, ...), tak maximálně zvládnu nahlásit chybu, ale tím s nějakou pomocí končím. S Githubem neumím, abych přispěl k vývoji a jelikož jsem nikdy nedělal v profi vývojovém týmu, tak neznám ani konvence a podobně. S vývojem tedy nepomůžu. Mám ale příjem. Můžu pomoct tím? Evidentně ne.

Úchylné licence

Problém je, že nějaký finanční dar vývojáři asi nechtějí. A ani nechtějí, aby se jejich výtvor používal v komerční aplikaci. Na svůj výtvor tak dají nálepku licence GPL, což znamená, že každá aplikace, která použije jejich výtvor musí být také pod licencí GPL. Takže já například použiju veřejně dostupný šablonovací systém s licencí GPL a pak musím svoji aplikaci zveřejnit také. Pro opensource projekty žádný problém, ale já zkrátka nemůžu zveřejnit aplikaci, která mě živí díky tomu, že veřejná není. V tom by samozřejmě nebyl takový problém (vývojář chce podporovat otevřenost), ale proč nedá na výběr zakoupení pod jinou licencí pro komerční použití?

Případně vývojář použiju jinou veselou licenci a sice nevyžaduje zveřejnění aplikace, ale zakazuje použití v komerčních produktech. Proboha proč?! Chápu, že nechce, aby někdo neprofitoval z jeho dobročinné práce. Ale proč prostě neprodává komerční licence?

Já vám chci přispět!

Jindy má aplikace zase licenci vhodnou a dovoluje všechno použití. Já ji integruji, ušetří mi mraky práce a já to chci nějak vývojáři oplatit. Jenže nemůžu. Je to třeba nějaký Španěl nebo třeba i Čech, ale bez jediné kontaktní informace. Proč si na web nedá aspoň nějaké paypal darovací tlačítko?

Tohle neplatí jen u aplikací. Mám třeba hodně rád český magazín TyInternety.cz. Pokud se nějak zajímáte o marketing a hlavně ten internetový, tak to je naprosto špičkový český zdroj. Všechno podstatné se tu dozvíte bez většího zpoždění, je to čtivé a hezky to vypadá. Ale nemají ani předplatné, ani darovací tlačítko. Ale já chci dát najevo svůj vděk v jediného hodnotě, kterou znám!

Ukázkový příklad, jak to má být

Kdybyste se chtěli inspirovat, tak parádně to má vyřešené FancyBox. Je to takové to udělátko, jak kliknete v eshopu na fotku a ona se animovaně zvětší. Fungoval už roky zdarma s volným použitím a pak se rozhodl, že z toho chce něco mít. A udělal to nejlépe jak mohl. Předchozí vývoj uzavřel, vydal verzi 1.9., založil nový web a tam zveřejnil verzi 2.0. Na starý web dal jen upoutávku, že je verze 2.0 jinde. Když jsem to viděl, tak jsem samozřejmě hned hrábnul po verzi 2.0, protože 2.0 je víc cool než 1.9. Kupodivu dokonce skutečně přidal nové funkce (je responzivní apod), takže to ani není nějaký špinavý trik.

Podstatné ale je, že nová verze má dvě licence. Buď zdarma pro nekomerční použití a nebo si můžete koupit licenci pro komerční. Ale jde ještě dál. Můžete si koupit licenci pro jeden web za 350 Kč a nebo za 1 600 Kč neomezenou licenci. Takže já samozřejmě hned koupil neomezenou a teď ho používám vesele všude a mám dobrý pocit, že svoji povinnost jsem splnil.

Aby toho nebylo málo, tak mi na koupení licence navíc vystavil fakturu. To je lepší než jen darovací tlačítko, protože můžu nákup v klidu dát do účetnictví, zaplatit z firemních peněz a v účetnictví to je bez žádný komplikací jak nákup software. Paráda!

Ideální způsob nabízení opensource

Abych to shrnul, jak nejlépe nabízet svoje výtvory, aby z toho měl radost:

  • zdarma pro osobní použití - tak se bude váš vynález dobře šířit
  • odkoupení licence pro komerční použití - klidně můžete dát i volitelnou částku, ať si každý řekne, jestli chce zaplatit 1$ nebo 50$ (hezky to má Houmble Bundle)
  • jednotlivá i neomezená licence - dejte možnost jednou zaplatit a dál to používat dle libosti
  • nákupní doklad - z firemních peněz proti dokladu se platí líp, než z vlastní kapsy
  • žádné složitosti - jelikož si aplikaci můžu stáhnout i bez placení, vážně nemá smysl házet klacky pod nohy v podobně ověřování licenčních klíčů a podobně
Takže vývojáři, ja vím, že to třeba neděláte pro peníze, ale nebojte se nechat si zaplatit. Není na tom nic špatného! Někdo vám třeba i zaplatit chce!



O blogu
Blog o provozování eshopů a technologickém zázemí.
Aktuálně řeším hlavně cloud, bezpečnost a optimalizaci rychlosti.

Rozjíždím službu pro propojení eshopů s dodavateli.